• RSS
  • Navigator
  • Aktuality

Aktuality

24. června 2024

Novinky ze světa open science

Přinášíme newsletter z Centra pro podporu open science UK:


Politika správy výzkumných dat na UK

Univerzita Karlova přijala institucionální Politiku správy výzkumných dat, jejímž cílem je podporovat dobrou praxi prostřednictvím specifikace základních principů správy výzkumných dat a vymezením odpovědnosti univerzity a jejích výzkumníků. Nedílnou součástí datové politiky jsou také informace o dostupné institucionální podpoře. 

V návaznosti na schválení institucionální datové politiky budou na jednotlivých fakultách uspořádána informativní školení, kde bude představena datová politika, její základní principy a informace o dostupné podpoře. Podrobnosti o chystaných školeních budou sdíleny postupně prostřednictvím fakultních komunikačních kanálů. 


Data management v GA ČR

Od letošního roku zařadil GA ČR do zadávací dokumentace nové požadavky na správu výzkumných dat. Návrh projektu musí nyní obsahovat stručný popis výzkumných dat a způsobu nakládání s nimi. Při přípravě textu o způsobu nakládání s výzkumnými daty můžete odkazovat na institucionální Politiku správy výzkumných dat na UK. Příjemci podpory pak mají povinnost vytvořit data management plán a jeho první verzi odevzdat nejpozději k datu doručení první dílčí zprávy. Výzkumná data by měla být sdílena v souladu se zásadou “as open as possible, as closed as necessary”. Více informací o podmínkách open science v GA ČR najdete na stránkách Centra pro podporu open science.  


Podpora open access publikování na UK

Jste-li korespondenčním autorem s afiliací k UK, máte možnost využít řadu slev a tokenů na publikování v režimu open access. Seznam vydavatelů a informace, kdy je možné token získat naleznete na stránkách Centra pro podporu open science. Z důvodu vyčerpání tokenů u vybraných vydavatelů s omezeným počtem tokenů již v polovině předchozího roku byla z rozhodnutí Kolegia rektorky zavedena pro rok 2024 nová pravidla pro přidělování tokenů, jejichž počet je na rok omezen. V polovině roku proběhne první zhodnocení čerpání tokenů dle nově nastavené metody .  

Pro zveřejnění publikací v režimu open access bez nutnosti platit publikační poplatky můžete rovněž využít Repozitář publikační činnosti UK, jen nezapomeňte zkontrolovat licenční podmínky vydavatele, které mohou omezit verzi uložené publikace či datum zveřejnění. Jak zveřejnit publikaci prostřednictvím institucionálního repozitáře se dozvíte na stránkách Centra pro podporu open science


Open Science webináře s Aliancí 4EU+

Chcete vědět, jak se dělá transparentní, reprodukovatelná a otevřená věda? Série webinářů připravená v rámci Aliance 4EU+ přináší základní seznámení s problematikou a rozhovory s externími odborníky. Webináře se budou věnovat tématům jako občanská věda, FAIR data v oblasti SSH a STEM nebo open research software. Seznam webinářů a další informace najdete na stránkách Aliance 4EU+


Časopis Chemické listy je nyní plně open access

Oblíbený časopis Chemické listy vydávaný Českou společností chemickou zveřejnil na svém webu nové licenční podmínky a vychází nyní jako plně open access časopis. Články jsou zpřístupněny pod otevřenou licencí CC BY 4.0 Mezinárodní, která umožňuje neomezené využití, distribuci a kopírování článků prostřednictvím jakéhokoliv média, za podmínky řádného uvedení názvu článku, jeho autorů, zdroje a licence. Chemické listy neuplatňují časové embargo – články v nich publikované tedy můžete bez obav uložit a zpřístupnit v institucionálním repozitáři publikační činnosti


Pracovní skupiny EOSC v ČR

Na konci března proběhly volby vedoucích pracovních skupin EOSC v ČR. Pracovní skupiny slouží jako platformy pro diskuzi, spolupráci a řešení konkrétních problémů spojených s potřebami výzkumných komunit a rovněž se předpokládá, že budou základními stavebními kameny chystaného projektu OP JAK: Open Science II. Pracovní skupiny se dělí na základní (průřezové) pracovní skupiny, které se zaměřují na společný základ, architekturu a služby chystané Národní datové infrastruktury (NDI), a na oborové pracovní skupiny, které se věnují potřebám výzkumných komunit v daném vědním oboru. Chcete-li se zapojit do činnosti pracovních skupin, ať už aktivně či jako pozorovatelé, zaregistrujte se do vybraných pracovních skupin na stránkách EOSC CZ. 


Sdílet na:  
Kontakt

Lékařská knihovna

Lékařské fakulty v Hradci Králové

Na Hradě 91,

500 03 Hradec Králové


Tel.: 495 816 525


Mapa




Rychlý kontakt